top of page

JAK DZIAŁA SYSTEM
CLEAR CYCLE?

System zrozumiały dla ludzi,
bez użycia zaawansowanej technologii do zastosowania wszędzie

OBECNY SYSTEM SEGREGACJI JEST ZBYT SKOMPLIKOWANY.

  • płacimy za niego coraz większe rachunki

  • większość ludzi nie potrafi zidentyfikować materiału, z którego powstał odpad

  • wydajemy coraz więcej na naukę o materiałoznawstwie, a producenci wciąż wymyślają nowe atrakcyjne opakowania, używają materiałów ekologicznych i udających ekologiczne

  • oznaczamy śmietniki kolorami, żeby ułatwić sobie segregowanie śmieci, ale wciąż nie wiemy jaki śmieci powinny trafiać do danego pojemnika

 

 

Efekt obecnego systemu wszyscy znamy - śmiecie w lasach, morzach i oceanach

POZNAJ SYSTEM

CLEAR CYCLE

I WYRAŹ SWOJĄ OPINIĘ

ROZDZIAŁ I

Każdemu materiałowi na produkcie zostaje przyporządkowana odpowiadająca mu litera

Oabcdgtooabctg.png

Każdemu śmietnikowi również zostaje przyporządkowana litera, odpowiadająca materiałowi, który ma do niego trafić. Użytkownik/Klient bez głębokiej analizy dopasowuje oznaczenie na produkcie i na koszu.

Zjadasz batonika i pozostaje

ci w ręku opakowanie. Bez trudu przyporządkowujesz kosz do którego ma trafić zużyte opakowanie.

  •  brak kolorów 

  •  prosty symbol

  •  naniesienie go na produkt nie wymaga skomplikowanej technologi

  •  nie musisz znać się na materiale, z którego zostało zrobione opakowanie

bar-to-basket.jpg

ROZDZIAŁ II

MATERIAŁY WIELORAZOWEGO UŻYTKU

Opakowania wielorazowego użytku powinny służyć nam jak najdłużej, ale po czasie również one się zużywają i powinny zostać przetworzone

Producent produktu otrzymuje uzgodniony znak graficzny dla danego typu produktu np. butelka szklana ma oznaczenie literą B (butelka szklana) -R (wielorazowy użytek). Produkt tak oznaczony trafia do klienta. Klient ma w domu pojemniki oznaczone przykładowo literami A,B,C,D. Po zużyciu produktu użytkownik odczytuje umieszczony na produkcie znak B-R. W tym przypadku użytkownik nie posiada kosza B-R. Może wykonać następujące czynności:

    a)   utworzyć własnoręcznie kosz z oznaczeniem B-R

    b)   poszukać w miejscu publicznym pojemnika oznaczonego symbolem B-R

   c)   umieścić produkt w koszu B - jeśli lokalny system pozwala umieszczać produkty wielorazowego użytku razem z jednorazowymi np. po zniszczeniu

Często butelki po piwie są opakowaniami wielorazowymi, które zbieramy a nie mamy czasu lub możliwości oddawania do sklepu. Można je jednak zebrać w oddzielny kosz, dzięki czemu osoby zbierające odpady - mogą je zagospodarować.

  • czytelne oznaczenie, które opakowania są wielorazowe, a które jednorazowe przy jednoczesnym zachowaniu możliwości sortowania

b-r.jpg

ROZDZIAŁ III

ELASTYCZNOŚĆ SYSTEMU

Lokalny system sortowania podejmuje decyzję że, sortowanie odbędzie się np. w kolejnym etapie sortownia śmieci.  Produkty mogą być wykonane całkowicie z różnych lub podobnych materiałów. Sortowania posiada jednak urządzenia które np. automatycznie rozdzielają odpady na grupy B i C.  Wówczas Użytkownicy wrzucają te produkty do jednego kosza oznaczonego dwoma lub więcej symbolami. 

bc-kosz.jpg

Sortownia śmieci posiadając odpowiednią technologię ich separacji decyduje, że śmiecie z oznaczeniem B i C trafiają do tego samego pojemnika.

  • dzięki systemowi można zadecydować czy dany odpad należy sortować na etapie użytkownika czy też powierzyć to wyspecjalizowanej sortownii 

  • możliwość dopasowania do potrzeb danego rynku

ROZDZIAŁ IV

MATERIAŁY ROZDZIELNE I NIEROZDZIELNE

Producent wytwarza produkt który składa się z materiałów które otrzymują odpowiednie oznaczenia A i D i E. Każdy z tych materiałów daje się łatwo rozdzielić przez użytkownika. Użytkownik chcąc posegregować poszczególne materiały odczytuje umieszczone na poszczególnych elementach zużytego produktu znaki A  D  E i umieszcza poszczególne elementy produktu w koszach oznaczonych odpowiednio A  D  E

Bardzo często produkty są zapakowane w kilka różnych rodzajów materiałów. Bez odpowiedniego oznaczenia nie wiemy jak dane opakowanie posegregować.

wieleelementow.jpg

   Producent wytwarza produkt, który składa się z kilku materiałów, zespolonych w taki sposób, że przeciętny użytkownik domowy, bez specjalistycznych urządzeń nie może rozdzielić danego produktu na jego poszczególne komponenty. Producent oznacza, że dany produkt po zużyciu powinien znaleźć się w koszu G. Użytkownik, bez rozdzielania umieszcza zużyty produkt w koszu G

Niektóre produkty są wyjątkową mieszaniną różnych materiałów tak dokładnie ze sobą zespolonych, że nie da się ich przetworzyć

  • system Clear Cycle premiuje produkty, które łatwo daje się przetwarzać

g-kosz.jpg

ROZDZIAŁ V

NIETYPOWE ŚMIECI

Producent wytwarza produkt, którego zawartość po wykorzystaniu nie może znaleźć się, w pojemnikach posiadanych przez użytkowników w domach A,B,C,D. Producent nanosi oznaczenie na swoim produkcie, które informuje, że cały produkt lub jego oznaczony element np. znakiem P, musi trafić do pojemnika oznaczonego znakiem P. Użytkownik po zużyciu produktu zanosi produkt P do zbiórki odpadów oznaczonych znakiem P.

Nie można wyrzucać przeterminowanych leków do zwykłych koszy na śmieci. Należy je oddać do Apteki - nie wszyscy o tym wiedzą!

pharma.jpg

ROZDZIAŁ VI

NIEBEZPIECZNE ODPADY!

W przypadku epidemii, każdy produkt może stać się niebezpieczny.
Użyj do tego
! i sam oznacz kosz lub produkty, które stały się niebezpieczne dla innych! 

Jesteś chory na COVID- używałeś butelki na napoje. Na butelce jest mnóstwo cząsteczek wirusa - możesz samodzielnie oznaczyć, że dany produkt lub, że w całym worku śmieci znajdują się produkty niebezpieczne dla osób zbierających i przetwarzających śmieci.

danger.jpg

  Jeśli produkty mają swoje własne oznaczenia, to nie musisz trzymać wszystkich pojemników w domu, wystarczy ci jeden lub dwa pojemniki, a rodzielisz wszystko przed wrzuceniem do kontenera.

Duże i łatwe w rodzieleniu odpady jak butelki czy kartony po przesyłkach kurierskich zwykle nie mieszczą się w małych pojemnikach na śmiecie pod zlewem. 

  • do oznaczenia pojemnika wystarczy zwykły flamaster lub kartka z wydrukowaną literą

  • zalecamy ten sposób zbierania śmieci, żeby zaoszczędzić ilość miejsca w kuchni

wlasny-koszyk.jpg

ROZDZIAŁ VIII

NIE MUSISZ TRZYMAĆ WSZYSTKICH
POJEMNIKÓW W DOMU

Wiele ODPADÓW jest tak rzadkich lub specyficznych, że nie ma dla nich przewidzianych pojemników w typowym mieszkaniu. Takie pojemniki mogą być ustawiane w miejscach publicznych. One i przeznaczone do nich produkty również otrzymują swoje oznaczenie.

Stosunkowo rzadko wyrzucamy baterie czy akumulatorki. Pojemniki na tego typu produkty mogą znajdować się w przestrzeniach publicznych, z których łatwiej odebrać większą ilość niż od pojedyńczego Użytkownika. 

ekosz2.png

ROZDZIAŁ IX

ROZWIĄZANIE DLA BIZNESU

  System przewiduje rozwiązanie dla produktów i odpadów, które nie trafiają do rąk przeciętnego człowieka, a które również wymagają przetworzenia.

Producent wytwarza produkt, który ze względu na swoją specyfikę wymaga aby po zużyciu znalazł się w odpowiednio do tego dostosowanym pojemniku specjalistycznym. Stosuje wówczas oznaczenie, które nie występuje w domach użytkowników ani w ich przestrzeni publicznej. Dane oznaczenie występuje tylko w wyspecjalizowanych punktach Producentów, którzy mają odpowiednie urządzenia do przetwarzania danego produktu. Otrzymują wówczas własne dwuliterowe lub cyfrowo-literowe oznaczenia. Użytkownik domowy łatwo rozpoznaje, że dany produkt, który znalazł się w jego ręku jest ze znanego mu systemu, ale nie pasuje do pojemników, które trzyma w domu.

  • system przewiduje segregowanie odpadów z dowolnym poziomoem szczegółowości przewidzianym dla danej branży

bizn1.jpg

   Recycling plastiku i innych surowców.

Opłacalność przetwarzania plastiku zależy od jego aktualnej ceny rynkowej. Proponujemy zwiększenie atrakcyjności dla przemysłu recyclingowego, przez obniżenie kosztów segregowania poszczególnych frakcji plastiku. Niezbędne do tego będą odpowiednie kosze do poszczególnych frakcji.

ROZDZIAŁ X

NIETYPOWE PRZYPADKI

System przewiduje możliwość dookreślenia jakiego typu produkty mogą znaleźć się w systemie, aby mogły być dalej przetwarzane. Część produktów w wyniku używania przez użytkowników nie można poddać dalszej obróbce, ponieważ są mokre lub po prostu bardzo brudne i zanieczyszczone substancjami, których się nie przetwarza

Zepsuty ketchup lub majonez w opakowaniu plastikowym D lub szklanym B. Po opróżnieniu opakowania z danej substancji może trafić do odpowiedniego pojemnika D lub B. 

washdry.png

ROZDZIAŁ XI

SYSTEMU CLEAR CYCLE - BUDOWA ŚWIADOMEGO WYBORU 

   Nowoczesna gospodarka potrzebuje efektywnie korzystać ze wszystkich możliwych źródeł surowców. Klienci chcą wiedzieć jakim to się odbywa kosztem dla środowiska.

expln3a.png
przecietna-dlugosc-zycia-produktow.png

   System Clear Cycle przewiduje możliwość segregacji opakowań z dowolną szczegółowością odpowiadającemu możliwościom technologicznym na danym obszarze terytorialnym w dziedzinie segregacji i zbiórki odpadów.  Premiuje opakowania przyjazne dla środowiska.

ROZDZIAŁ XII

MIĘDZYNARODOWY SYSTEM OZNACZEŃ

System jest uniwersalny i przygotowany do użycia w każdym języku - zamiast alfabetu łacińskiego można używać znaków z danego obszaru językowego.

Rola użytkownika/konsumenta niezależnie od języka to wciąż tylko dopasowanie znaku na opakowaniu i koszu na śmieci.

intlclearcycle.png
clearcyclelogo.jpg

   Dzięki systemowi Clear Cycle chcemy zbudować świadomość Klienta kupującego dany produkt oraz to, co się dzieje z tym produktem po jego zużyciu. 

   Przedstawiony proces  jest własnością intelektualną autorów i podlega ochronie prawnej.

 

    Opisany skrót procesu i zasada działania w celu uzyskiwania homogenicznych odpadów podlega ochronie patentowej.

 

   Wszystkie znaki graficzne zaprezentowane w poniższej prezentacji są własnością intelektualną autorów oraz podlegają ochronie jako wzory przemysłowe i znaki towarowe.

 

   Wszelkie treści zamieszczone w powyższej prezentacji podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody autora zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. Zabronione jest dalsze rozpowszechnianie, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

TO WAŻNE 

NAPISZ SWOJĄ OPINIĘ

Twoja opinia na temat zaproponowanego systemu jest dla Nas bardzo Ważna - pomoże nam wdrożyć szybciej system, który pozwoli lepiej chronić nasze środowisko.

Napisz do nas
Oceń nasŹleNiezbyt dobrzeDobrzeBardzo dobrzeSuperOceń nas

Dziękujemy za przesłanie opinii!

bottom of page